سید مجتبی نوریان :

هنرمندان؛ مدافعان حريم آزادي و مقاومت

بدون ترديد يكي از مواهب الهي به انسان، نعمت آزادي و حريت است. نعمتي كه براي بشر بسيار حياتي است و بي شك لازمه حيات طيبه مي‌باشد.

بدون ترديد يكي از مواهب الهي به انسان، نعمت آزادي و حريت است. نعمتي كه براي بشر بسيار حياتي است و بي شك لازمه حيات طيبه مي‌باشد. از آنجا كه غايت زندگي بشر به سوي تعالي و كمال انساني مترتب گشته است، عوامل بسياري هستند كه به عنوان كاتاليزور و شتاب‌دهنده بر اين امر تأثير مي‌گذارند. در اين ميان هنرمندان به واسطه روح پاك و آزادشان و نيز به دليل نقش پراهميت و راهنما بودن آنان در جامعه همواره و در برهه‌هاي حساس تاريخي در قامت و هيئت يك رهبر نقش خود را ايفا كرده‌اند. چه بسيارند هنرمندان و تأثيرگذاراني كه با خلق يك اثر موسيقيايي، يك اثر هنري برجسته، يك فيلم سينمايي، يك عكس ماندگار، يك تئاتر ارزشمند و يا با نوشتن يك اثر ادبي فاخر مسيري را در تاريخ رقم زده‌اند كه هيچ‌گاه از اذهان زدوده نشده و مانا شده‌اند.   در ساليان اخير و با پيدايش مثلث شوم زر و زور و تزوير دولت‌هاي عمدتاً امريكايي و اسرائيلي و فعاليت‌هاي تروريستي گروهك‌هاي ضد بشري نظير طالبان و داعش و حمايت عربستان سعودي و برخي دول عربي از گروه‌هاي تكفيري در سراسر جهان و به نام نامي دين مبين اسلام، هنرمندان وظيفه‌اي خطير دارند.  

مقاومت امروزه يعني پرده‌برداري از جريان فاسد عبري – عربي– غربي بر ضد مظلومان بحرين، يمن، فلسطين، افغانستان، عراق و سوريه. مقاومت در عصر حاضر يعني رساندن فرياد شيخ نمر باقر النمر به زبان هنر و رسانه؛ مقاومت در عصر كنوني يعني استقامت، پايداري و صبر در برابر شدائد شيخ مظلوم نيجريه‌اي شيخ زكزاكي؛ امروزه مقاومت يعني روشن ساختن حقايق پشت پرده اسرائيل، امريكا، انگليس و اخيراً عربستان سعودي. مقاومت امروزه فضايي به وسعت آزادگي و حريت انسان و بشر دارد، مقاومت امروزه فقط دفاع از مرزهاي آبي و خاكي نيست. امروزه مقاومت مفهومي گسترده‌تر و ناب‌تري دارد و آن هم دفاع از حريم اعتقادي بشر است.  چهارمين جشنواره جهاني هنر مقاومت، امروزه در شرايطي برگزار مي‌گردد كه جهان پيرامون ما دستخوش تحولات روزانه و جنايات مختلف در سراسر گيتي است.  

هنرمندان شركت‌كننده در اين جشنواره مهم بين‌المللي در سه دوره قبلي آن توانسته‌اند به خوبي نسبت خود را با آزادگي و مفهوم رفيع حريت مشخص كنند و فارغ از هر نوع رنگ و ‌نژاد و دين و مليت تنها به واسطه حس فطري و آزاديخواهي انسان و نوع بشر، با وديعه‌اي الهي به نام هنر كه خداوند در وجودشان متجلي ساخته است، زشتي‌ها و بدي‌هاي ستمگران و زورگويان را بر ملا كنند.   امروزه و در كنار مدافعان حرم كه عاشقانه وظيفه دفاع از حريم اهل بيت (عليهم السلام‌) را بر عهده دارند، در پشت سنگر و در پشت خط مقدم نيز وظيفه تمام آزاديخواهان و روشنفكران نويسندگان و هنرمندان اين است كه حسب وظيفه بتوانند به هر نوعي نسبت خود را با مفهوم و مقوله آزادگي تعريف كنند تا با ايمان راسخ و پايداري مؤمنانه با از بين بردن پايه‌هاي فكري و اعتقادي نظام سلطه، زمينه ظهور و بروز حكومت عدل جهاني موعود منتظر (عج) را فراهم كنند.  مدیر روابط عمومی چهارمین جشنواره هنر مقاومت

پیشنهاد سر دبیر

به گزارش روابط عمومی روایت فتح ، سوگواره "رکعت به رکعت عاشقی" تولید نمایشی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس دهه اول محرم الحرام سال جاری توسط سیاوش طهورث و با شیوه ای نو به صورت تلفیقی و ترکیبی متشکل از پرده...